Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Źródła Niepodległości - uroczystość w Siemianicach

Utworzono dnia 12.10.2022

04.10.2022r. w Domu Katolickim oraz w Filii Bibliotecznej w Siemianicach odbyła się uroczystość upamiętniająca wielką „Siemianiczankę”  Matkę Bożenę Emilię Scherwentke  w 40. rocznicę jej śmierci.

Siostra Emilia  należała do zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej, ukończyła także studia biologiczne. Uczyła religii, propedeutyki filozofii i biologii w zakonnych szkołach w Poznaniu i Lublinie. W czasie II wojny światowej działała jako nauczycielka tajnego nauczania i łącznik z duszpasterstwem Armii Krajowej.

Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach, na której to dzieci przedstawiły krótkie sceny z życia siostry Emilii oraz przepięknie zaśpiewały kilka piosenek o tematyce religijnej. Po występach wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć wystawę w bibliotece pt. „ Źródła Niepodległości”, na której to zostały wystawione materiały związane z osobą siostry Emilii oraz innych osób, które swoją działalnością przyczyniły się do krzewienia patriotyzmu i tożsamości narodowej w naszej małej ojczyźnie – Siemianicach. Wśród wielu materiałów największym zainteresowaniem oglądających cieszyła się kronika szkolna Szkoły w Siemianicach z lat 1925 – 1955.

Kierownik Filii Bibliotecznej w Siemianicach Jolanta Gąszczak  serdecznie dziękuje Pani Krystynie Macioszczyk, która była inicjatorką całego wydarzenia oraz Szkole Podstawowej w Siemianicach z panią dyrektor Izabelą Krzywańską, która podjęła się współpracy. Dziękuje również  Pani Lucynie Majczyk i Panu Rafałowi Kaczmarzykowi za przygotowanie części artystycznej oraz uczniom z Siemianic dzięki którym mogliśmy cieszyć się chwilą zadumy i refleksji nad minionymi czasami.

uroczystość

Utworzono dnia 12.10.2022, 10:58

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 57

W poprzednim miesiącu: 301

Wszystkich: 3106

Projekt "Nauka, kultura, rozrywka - to lubię w mojej bibliotece!" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Projekt "Dzieje się w bibliotece - zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."