Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Wyjazd do Teatru Lalek we Wrocławiu

Utworzono dnia 13.10.2023

W niedzielę 8 października 2023 roku dwudziestopięcioosobowa grupa dzieci z terenu gminy Łęka Opatowska wybrała się na bezpłatną wycieczkę do Teatru Lalek do Wrocławia na spektakl pt. „Pinokio”. Wyjazd zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna 
w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie w ramach projektu „Zaczarowany świat literatury” sfinansowanego ze Środków Fundacji PZU. 
W teatrze dzieci obejrzały spektakl na podstawie sztuki Joëla Pommerata, będącej współczesną interpretacją książki Carla Collodiego. Postać Pinokia, dobrze znana dzieciom i dorosłym, wniknęła głęboko w europejską kulturę i sztukę – nie tylko dla dzieci. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej jej przekaz jest już jednak nieco archaiczny. Opisane przez Collodiego dziecko – pajacyk, ma przede wszystkim spełniać oczekiwania dorosłych, robić to, co do niego należy, jednym słowem – być „grzecznym”. Reinterpretacja tej opowieści dokonana przez Joëla Pommerata oddaje dziecku podmiotowość. Zamiast „niegrzecznego”, wymagającego „naprawy” chłopca ukazuje nam młodego człowieka, który po prostu dojrzewa: konfrontuje się z dorosłymi, doświadcza różnych rzeczy, 
uczy się na błędach i nabywa odwagi, by podążać własną i wyznaczoną już tylko przez siebie drogą.
Autorką inscenizacji i reżyserką jest Agata Kucińska a spektakl jest grany głównie w planie żywym, z wykorzystaniem animacji lalek i form oraz wyrazistymi kostiumami 
Michała Dracza.
Celem wyjazdu do teatru było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci już na samym początku były zafascynowane miejscem, w którym niektórzy znaleźli się po raz pierwszy. Podobała im się gra świateł, dynamicznie zmieniające się sceny i dekoracje. Emocje wywołała również odpowiednio dobrana muzyka oraz same postacie bohaterów.
Dzieci spędziły w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci.

 

Zdjęcia

Utworzono dnia 16.10.2023, 15:34

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 117

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 149

W poprzednim miesiącu: 262

Wszystkich: 6223

Projekt "Zaczarowany świat literatury" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."