Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Warsztaty makramy dla seniorów

Utworzono dnia 12.10.2022

 4 i 5 października 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie zorganizowała dla seniorów warsztaty z wyplatania ozdób ze sznurka techniką makramy. Zajęcia przeprowadzone zostały w placówkach w Opatowie oraz w Łęce Opatowskiej w ramach projektu „Na tropie kultury – biblioteka dla seniora”.

Projekt „Na tropie kultury – biblioteka dla seniora” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania bawełnianych sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka, za pomocą której możemy wykonać różnorodne dodatki wnętrzarskie, torebki, kwietniki, biżuterię i wiele innych dekoracji. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę.

Na warsztatach uczestniczki poznały podstawowy splot: płaski podwójny. Własnoręcznie wykonały dekorację z trzech kolorowych liści gdzie każdy był innej wielkości i w innym kształcie, w zależności od gustu wykonawcy. Taka dekoracja idealnie wpasuje się w wystrój pokoju czy tarasu.

To kreatywno-artystyczne spotkanie Pań pokazało, że makrama to świetny oraz niedrogi sposób na wykonanie ozdób, a także dekoracji. Używając sznurka i pracy własnych rak, możemy stworzyć  niepowtarzalną biżuterię oraz wiele ciekawych przedmiotów. Poza tym tworzenie własnych dekoracji do domu to wielka frajda, o czym najlepiej świadczy fakt, że wiele uczestniczek po zajęciach zamierza kontynuować przygodę z makramom.

Makrama

Utworzono dnia 12.10.2022, 12:03

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 56

W poprzednim miesiącu: 301

Wszystkich: 3105

Projekt "Nauka, kultura, rozrywka - to lubię w mojej bibliotece!" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Projekt "Dzieje się w bibliotece - zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."