9 czerwca 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie odbyły się kolejne zajęcia organizowane w ramach zadania „Dzieje się w bibliotece – zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii”. Warsztaty z robotyki i programowania zorganizowano w dwóch grupach tematycznych: LEGO WeDo dla dzieci młodszych 5 -8 lat i LEGO Mindstorms dla starszych dzieci i młodzieży w wieku 9 – 14 lat. Projekt został dofinansowany z programu Partnerstwo dla książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach zajęć dla uczestników przygotowano część kreatywno-warsztatową polegającą na tworzeniu kolorowych konstrukcji z klocków LEGO, które na koniec przy pomocy instruktorów ożywiają przez programowanie w graficznym środowisku. Kolejnym elementem była zabawa aktywizująca czytelniczo, czyli głośne czytanie opowiadania fantastyczno-naukowego Stanisława Lema pt. „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła”. Ponadto na zakończenie każdy uczestnik zajęć otrzymał koszulkę, na której wykonał własną, kolorową i trwałą grafikę.
Warsztaty Lego WeDo i Lego Midstorms pozwoliły na wprowadzenie dzieci i młodzieży w fascynujący świat nowoczesnych technologii, mechaniki i programowania, które dają szansę nabycia nowych umiejętności oraz poznania podstawowych pojęć związanych z robotyką, automatyką i informatyką. Instruktorki z Małego Inżyniera prowadzące zajęcia przybliżyły uczestnikom terminy techniczne takie jak: przekładnia, prędkość, moc silnika czy algorytm oraz pomogły zaprogramować zbudowaną przez uczestników zajęć konstrukcję i wprowadzić ją w ruch.
Dodatkową atrakcją był pokaz z bardzo zimną substancją – ciekłym azotem o temperaturze wynoszącej niemal -196 stopni Celsjusza. Eksperymenty z tą niezwykle przydatną cieczą wprawiły wszystkich w zachwyt, dając niesamowite efekty wizualne oraz dotykowe, a ponadto każdy chętny mógł spróbować, jak smakują lody ze zmrożonej bitej śmietany.
Dzięki udziałowi w zajęciach uczestnicy mieli możliwość lepiej poznać otaczający świat, rozwinąć wyobraźnię oraz umiejętność kreatywnego i logicznego myślenia. A co równie ważne nauczyć się pracy w zespole i zobaczyć, że doskonale można bawić się poprzez naukę.