Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Robotyka i programowanie z Lego - Dzieje się w bibliotece...

Utworzono dnia 02.09.2021

9 czerwca 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie odbyły się kolejne zajęcia organizowane w ramach zadania „Dzieje się w bibliotece – zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii”. Warsztaty z robotyki i programowania zorganizowano w dwóch grupach tematycznych: LEGO WeDo dla dzieci młodszych 5 -8 lat i LEGO Mindstorms dla starszych dzieci i młodzieży w wieku 9 – 14 lat. Projekt został dofinansowany z programu Partnerstwo dla książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach zajęć dla uczestników przygotowano część kreatywno-warsztatową polegającą na tworzeniu kolorowych konstrukcji z klocków LEGO, które na koniec przy pomocy instruktorów ożywiają przez programowanie w graficznym środowisku. Kolejnym elementem była zabawa aktywizująca czytelniczo, czyli głośne czytanie opowiadania fantastyczno-naukowego Stanisława Lema pt. „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła”. Ponadto na zakończenie każdy uczestnik zajęć otrzymał koszulkę, na której wykonał własną, kolorową i trwałą grafikę.

Warsztaty Lego WeDo i Lego Midstorms pozwoliły na wprowadzenie dzieci i młodzieży w fascynujący świat nowoczesnych technologii, mechaniki i programowania, które dają szansę nabycia nowych umiejętności oraz poznania podstawowych pojęć związanych z robotyką, automatyką i informatyką. Instruktorki z Małego Inżyniera prowadzące zajęcia przybliżyły uczestnikom terminy techniczne takie jak: przekładnia, prędkość, moc silnika czy algorytm oraz pomogły zaprogramować zbudowaną przez uczestników zajęć konstrukcję i wprowadzić ją w ruch.

Dodatkową atrakcją był pokaz z bardzo zimną substancją – ciekłym azotem o temperaturze wynoszącej niemal -196 stopni Celsjusza. Eksperymenty z tą niezwykle przydatną cieczą wprawiły wszystkich w zachwyt, dając niesamowite efekty wizualne oraz dotykowe, a ponadto każdy chętny mógł spróbować, jak smakują lody ze zmrożonej bitej śmietany.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczestnicy mieli możliwość lepiej poznać otaczający świat, rozwinąć wyobraźnię oraz umiejętność kreatywnego i logicznego myślenia. A co równie ważne nauczyć się pracy w zespole i zobaczyć, że doskonale można bawić się poprzez naukę.

Robotyka i programowanie Lego

Utworzono dnia 28.09.2021, 12:12

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 118

W poprzednim tygodniu: 40

W tym miesiącu: 204

W poprzednim miesiącu: 298

Wszystkich: 1483

Projekt "Dzieje się w bibliotece - zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."