Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Narodowe Czytanie z koncertem i wystawą malarską

Utworzono dnia 13.09.2021

9 września 2021 r. w Rządcówce w Łęce Opatowskiej odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie. Podczas tegorocznej, dziesiątej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej odczytano fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Utwór, który został napisany w 1906 roku od razu zyskał dużą popularność i do dziś jest uważany za najważniejsze dzieło pisarki. Dzieło wielokrotnie wystawiane na deskach teatrów, doczekało się również kilku adaptacji filmowych. „Moralność Pani Dulskiej” cechuje komizm, gorzka ironia, bogactwo obserwacji obyczajowych oraz silna wymowa społeczna, a samo pojęcie „dulszczyzna” na stałe weszło do języka potocznego.

Zgromadzonych na jubileuszowej odsłonie Narodowego Czytania gości przywitała dyrektor Biblioteki Gabriela Brzezińska, następnie głos zabrał wójt gminy Łęka Opatowska Adam Kopis. W role lektorów, którzy odczytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” wcieli się zaproszeni goście: Katarzyna Szczepańska, Zofia Kucharska, Krystyna Macioszczyk oraz Marek Kowalski, a wprowadzenie do utworu przeczytał Adam Kopis.

Następnie odbył się koncert Marka Kowalskiego, lokalnego poety i muzyka, który zaprezentował kilka swoich utworów, wprawiając publiczność w poetycki nastrój. W repertuarze znalazły się utwory z płyty artysty „Nigdy nie jest za późno” wydanej w 2019 r. oraz nowe piosenki.

Po koncercie zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia wystawy prac malarskich wykonanych przez Krystynę Macioszczyk, członkini Stowarzyszenia Plastyków Amatorów z Powiatu Kępińskiego. Przy okazji wystawy artystka podzieliła się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat sztuki i procesu tworzenia obrazów.

W podziękowaniu za uświetnienie wydarzenia lektorzy oraz artyści otrzymali kwiaty i symboliczne podarunki. W trakcie spotkania nie zabrakło, również czasu na rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.

Narodowe Czytanie 2021

Utworzono dnia 12.10.2021, 10:04

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 100

W tym miesiącu: 261

W poprzednim miesiącu: 301

Wszystkich: 4763

Projekt "Nauka, kultura, rozrywka - to lubię w mojej bibliotece!" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Projekt "Dzieje się w bibliotece - zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."