Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Narodowe Czytanie i wystawa rękodzieła

Utworzono dnia 14.09.2022

W piątek 9 września 2022 r. w Rządcówce w Łęce Opatowskiej odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji – były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 r. w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczciwości, fantazji i ludowej moralności.

Zgromadzonych na Narodowym Czytaniu gości przywitała dyrektor Biblioteki Gabriela Brzezińska, głos zabrała również Zastępca Wójta Gminy Łęka Opatowska Małgorzata Gąszczak. Lektorami, którzy odczytali wiersze była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej: Zofia Kula, Maja Skąpska, Liwia Jokiel, Rafał Jędrasiak, Adam Kupczak, a oprawę muzyczną przygotowała Agata Jerczyńska.

Po głośnym czytaniu miłośnicy rękodzieła mieli możliwość obejrzenia wystawy robótek ręcznych. Ekspozycja przedstawiała bogaty zbiór szydełkowych serwet oraz bieżników wykonanych przez mieszkankę gminy Łęka Opatowska, Panią Mieczysławę Osadę. Autorka prac jest samoukiem, szydełkowania uczyła się z książek i poradników, a wzory i pomysły czerpie z Internetu i gazet. Po raz pierwszy miała okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności.

W podziękowaniu za uświetnienie wydarzenia lektorzy oraz artyści otrzymali kwiaty i symboliczne podarunki. W trakcie spotkania nie zabrakło, również czasu na rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 14.09.2022, 17:43

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 117

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 149

W poprzednim miesiącu: 262

Wszystkich: 6223

Projekt "Zaczarowany świat literatury" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."