Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Maraton NOCY BIBLIOTEK w Opatowie

Utworzono dnia 18.10.2021

W dniach 7 - 9 października 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyły się spotkania z dziećmi i młodzieżą promujące czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „CZYTANIE WZMACNIA” a zajęcia, które Biblioteka w Opatowie przygotowała dla uczestników zostały dostosowane do ich umiejętności i odbyły się w trzech grupach wiekowych.

Dla najmłodszych przygotowano w czwartkowe popołudnie kreatywne zajęcia podczas których dzieci samodzielnie wykonały pompon z włóczki, który finalnie przemieniły w pluszową zawieszkę. Następnie odbyły się ćwiczenia wzmacniające z użyciem książek jako pomocy do ćwiczeń. Po wzmocnieniu mięśni przyszedł czas na wzmacniające głośne czytanie, z którego dzieci dowiedziały się, jak niezdrowe i szkodliwe jest nadmierne spożywanie słodyczy. Dlatego na zakończenie spotkania z najmłodszą grupą urządzono witaminowe przyjęcie – każde dziecko samodzielnie przygotowało sobie zdrową i pyszną przekąskę ze świeżych owoców.

W piątkowy wieczór rozpoczęła się Noc Bibliotek dla młodzieży, która zakończyła się w sobotni poranek. Na początek zaplanowano zajęcia z instruktorką fitnessu Panią Justyną Kolendowicz-Czakon na temat  rekreacji nordic walking. Po rozgrzewce na placu przy bibliotece oraz zapoznaniu z techniką nordic walking wyruszyliśmy na spacer z kijkami ulicami Opatowa, zatrzymując się co jakiś czas na ćwiczenia rozgrzewające. Po godzinnym spacerze zmęczeni ale pełni pozytywnej energii zabraliśmy się za rozpalanie ogniska, które poszło naprawdę sprawnie dzięki harcerskim umiejętnościom uczestniczek. Podczas pieczenia kiełbasek nie zabrakło zabawnych opowieści o lekturach i gustach czytelniczych.

Dla wzmocnienia wiedzy czytelniczej młodzież wzięła udział w quizie detektywistycznym „tropiąc literki”, gdzie poprzez rozwiązywanie literackich zagadek z wytropionych głosek wspólnie ułożyli przewodnie hasło tegorocznej akcji Nocy Bibliotek.

Następnie dla odstresowania i wyciszenia, pomimo później pory wspólnie uczyliśmy się wyplatać „jesienne liście” ze sznurka techniką makramy - znanej od starożytności sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Nasze prace powstałe podczas zajęć wykonane były z ok. 80 sztuk kawałków sznurka w dwóch kolorach. Każdy liść był innej wielkości i wykonany w innym kształcie, w zależności od gustu wykonawcy. Taka dekoracja idealnie wpasuje się do dekoracji pokoju, tarasu czy jako zawieszka do kluczy czy plecaka.

Kolejnym punktem Nocy Bibliotek był maraton filmowy, który trwał do późnych godzin nocnych. W sobotni poranek uczestnicy warsztatów zjedli wspólne śniadanie i nie do końca wyspani ale zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do swoich domów.

Sobotnie zajęcia w ramach Nocy Bibliotek były przeznaczone dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej i rozpoczęły się od pogadanki na temat zdrowego odżywiania oraz witamin jakie powinny być zawarte w naszej codziennej diecie. Następnie każdy sam przygotował sobie zdrową, pełną witamin przekąskę ze świeżych owoców.

Po zdrowej przekąsce uczestnicy pełni energii i chęci do działania rozpoczeli zajęcia kreatywne. Zabawa w koleżeńskim gronie zaczęła się od przygotowania kolorowych motków włóczki, kilku skrawków filcu, plastikowych oczu i można już było przystąpić do zrobienia ślicznego pomponikowego zajączka. Breloczek z pluszowym pomponem to świetny dodatek do piórnika, plecaka czy kluczy.

Na zakończenie wieczoru odbyło się ognisko - wspólne pieczenie kiełbasek przy wesołych opowieściach i nastrojowej muzyce. Wieczorna pora i bezchmurne niebo to także wspaniała okazja, by popatrzeć  w niebo, odszukać i nazwać gwiazdozbiory.

Warsztaty zorganizowane w ramach Nocy Bibliotek zostały dofinansowane ze środków pozostających w dyspozycji Pełnomocnika Wójta ds. Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Noc Bibliotek maraton 2021

Utworzono dnia 20.10.2021, 12:32

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 44

W poprzednim tygodniu: 83

W tym miesiącu: 167

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 2070

Projekt "Nauka, kultura, rozrywka - to lubię w mojej bibliotece!" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Projekt "Dzieje się w bibliotece - zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."