Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej

Biblioteczne odwiedziny

Utworzono dnia 23.05.2023

        Dnia 12 maja do Filii Bibliotecznej w Łęce Opatowskiej zawitały dzieci z zerówki w Łęce Opatowskiej wraz z wychowawczyniami. Odwiedziny odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek -  program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek, zwiększenie popularności zawodu bibliotekarza, zainteresowania książka szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało: „Moja, Twoja, Nasza-Biblioteka”.
        Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Mała książka o książce” Agnieszki Filipkowskiej. Następnie omówiono temat, jak powstaje książka, jakie procesy muszą zajść, aby ostatecznie kupić książkę w księgarni lub wypożyczyć w bibliotece. Przedszkolaki dowiedziały się również, co  trzeba zrobić, aby wypożyczyć książeczkę, jak o nią dbać oraz jak obecnie wygląda proces wypożyczania komputerowego. Dzieci mogły zapoznać się z katalogiem kartkowym, ale również komputerowym. Mogły także zobaczyć jakich kart bibliotecznych używano wcześniej w pracy w bibliotece, np.: karta czytelnika czy karta książki. Przedszkolakom przedstawiono również regulamin biblioteki. Następnie w formie zabawy dzieci zgadywały co to jest za bajka za pomocą obrazków z rekwizytami (jabłko, pantofelek, chatka z piernika itd.). Potem były zagadki, związane z głównymi bohaterami lub tytułami bajek i wierszyków. Trzeba podkreślić, że świetnie poradziły sobie z każdym pytaniem.
        Dodatkową atrakcją zajęć była ruchowa interpretacja wiersza pt.: „Książeczka” nieznanego autora. Dzieciom bardzo spodobała się ta zabawa i z zapałem nauczyły się wszystkich gestów.
        Podsumowaniem spotkania były zajęcia plastyczne. Przedszkolaki miały do rozwiązania labirynt w którym musiały zaprowadzić chłopca do biblioteki. Drugim zadaniem było zaprojektowanie okładki do wymyślonej książki. Dzieci z ogromnym entuzjazmem wykonały prace.
        Niektóre z odwiedzających dzieci są już czytelnikami biblioteki, niektóre zapowiedziały, że w najbliższym czasie odwiedzą bibliotekę z rodzicami.

źródło: Filia w Łęce Opatowskiej
      

 

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 23.05.2023, 12:45

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 46

W poprzednim tygodniu: 55

W tym miesiącu: 237

W poprzednim miesiącu: 208

Wszystkich: 5590

Projekt "Zaczarowany świat literatury" jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Projekt "Na tropie kultury - biblioteka dla seniora" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

"Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

Nazwa zadania: "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup  nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0."