"Kto czyta książki, żyje podwójnie"  -  Umberto Eco

Gabriela Brzezińska

Gabriela Brzezińska

Odjazdowy Bibliotekarz

14 czerwca b.r. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie po raz pierwszy zorganizowała rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz sympatyków książek i rowerów w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.
Do współpracy biblioteka zaprosiła Szkołę Podstawową w Opatowie – uczniów klasy V wraz z wychowawczynią panią Elwirą Wielgosz oraz pana Krzysztofa Soboka doświadczonego rowerzystę, który stanął na czele rajdu.
Uczestnicy wycieczki wyposażeni w ozdobne chorągiewki wystartowali z placu Szkoły Podstawowej w Opatowie o godzinie 11:00. Trasa wynosiła 26 km i urozmaicona była kulturalno-poznawczymi przystankami.
Pierwszy postój odbył się w Siemianicach przy Szkole Podstawowej. Cykliści mogli zobaczyć tablicę upamiętniającą wkład hrabiego Aleksandra Szembeka w ustalaniu granicy polsko-niemieckiej pozostawiającej Siemianice w granicach Polski. Mogli też zagrać w gry na świeżym powietrzu.
Dzięki uprzejmości Leśnego Zakładu Doświadczalnego zapoznaliśmy się także z historią rodu Marii z Fredrów Szembekowej oraz zajrzeliśmy do wnętrza Pałacu Szembeków.
Następny przystanek zlokalizowany był na obszarze rezerwatu przyrody „Las Łęgowy” w Dolinie Pomianki w miejscowości Marianka Siemieńska gdzie na strudzonych rowerzystów w grillowniku „Darz Bór” czekało pieczenie kiełbasek, zimne napoje i zabawy z książką. Jadąc leśnymi dróżkami mogliśmy zobaczyć Kapliczkę p.w. Matki Boskiej Licheńskiej powstałą po 1920 r. (inicjatorem powstania był robotnik leśny), oraz stado koników polskich – Tarpanów.
Ostatni postój miał miejsce w Rakowie gdzie po Izbie Pamięci oprowadzała nas mieszkanka wsi pani Jadwiga Piszczałka. Zobaczyliśmy tam eksponaty związane z dawnym życiem i pracą ludzi na wsi (przedmioty codziennego użytku, meble) oraz wysłuchaliśmy ciekawych historii z życia tamtejszych mieszkańców.
Do mety rowerowej wycieczki dotarliśmy o godzinie 15:00 - zmęczeni ale w dobrych humorach i z apetytem na więcej.
Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za miłą atmosferę podczas „odjazdowej” imprezy!

Noc Bibliotek w Siemianicach

2 czerwca 2017 roku w Filii Bibliotecznej w Siemianicach odbyła się III edycja ogólnokrajowej akcji promującej biblioteki i czytelnictwo – Noc Bibliotek, pod hasłem „Czytanie porusza”. Założeniem akcji jest promowanie czytania i bibliotek w niekonwencjonalny sposób, właśnie poprzez organizowanie spotkań w godzinach wieczorno-nocnych oraz pokazywanie, że biblioteka to najbardziej otwarta i dostępna instytucja kultury.
Tegoroczne spotkanie z dziećmi i młodzieżą w Siemianicach gwarantowało przybyłym świetną zabawę i ciekawie spędzony czas, dzięki przygotowanym dla nim atrakcjom. Pierwszą z nich były zajęcia-warsztaty przeprowadzone na podstawie książki do kolorowania Anity Graboś „Wyspy” polegające na uaktywnieniu potencjału twórczego oraz spontanicznej aktywności dzieci opartej na zabawie słowem. Do zabawy wykorzystano chustę animacyjną i papierowe statki, dzięki nim uczestnicy odbyli „podróż”, której efektem końcowym było stworzenie krótkich opowieści. Kolejną atrakcją wieczoru było samodzielne wykonanie przez dzieci wulkanów, które zostały wykorzystane do przeprowadzenia doświadczenia chemicznego. Zabawa polegała na sprowokowaniu wybuchu wulkanu – wypływu „lawy” z wulkanu przy użyciu sody oczyszczonej, octu i kolorowych barwników. Następnie dzieci grały w kalambury – odgadując hasła mi. związane z książką i filmem, a także zmagały się w sztafecie sportowej.
Tradycyjnie już w czasie wieczornego spotkania w bibliotece odbyła się emisja filmu dla dzieci, w tym roku był to film pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra".
Na zakończenie wieczoru puszczono chińskie lampiony.

Spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek

17 maja Bibliotekę w Opatowie oraz w Łęce Opatowskiej odwiedziła wrocławska pisarka książek dla dzieci Małgorzata Zółtaszek, w spotkaniu udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych.
Autorka w czasie spotkania z dziećmi przeprowadziła kreatywne warsztaty w towarzystwie maskotki - detektywa Przecinka, w czasie których dzieci w niezwykle przystępnej formie nauki połączonej z zabawą, mogły dowiedzieć się wszystkiego o rymach. Małgorzata Żółtaszek jest osobą niezwykle energiczną, o bardzo pozytywnym usposobieniu, które bardzo szybko udzieliło się obecnym i zaowocowało aktywnym uczestnictwem w zajęciach. Dzieci miały możliwość „tropienia” rymów w wierszach oraz piosenkach, rysowały "rymowane EKG", a na zakończenie samodzielnie układali rymowany wiersz.
W dotychczasowym dorobku autorki znajdują się cztery książki adresowane do młodych czytelników – „Jak Anitce uciekły zabawki”, „O Mateuszku, który bał się ciemności” oraz dwuczęściowe przygody pt. „Basałyk i Psotka idą do pracy”.

Spotkanie autorskie z ks. Adamem Kraską

We wtorek 14 lutego w Rządcówce w Łęce Opatowskiej odbyło się spotkanie autorskie z ks. Adamem Kraską i jego zespołem muzycznym: Małgorzatą Puchalską i Emanuelem Ratajczykiem. Spotkanie to promowało najnowszy tomik poezji ks. Adama Kraski pt. „Pragnienie niedoczekań”.
Wszystkich przybyłych gości powitały Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Łęce Opatowskiej Zofia Kucharska i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Katarzyna Szczepańska. Wieczór poetycko-muzyczny odbył się dzięki uprzejmości Pani Ireny Małuszek i jej córki Hanny Czubak - byłym mieszkankom Łęki Opatowskiej.
Pochodzący z Witaszyc ksiądz-poeta, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu i przyjął w 2011 roku święcenia kapłańskie. Po dziesięciu latach wskrzesił ideę Dni Kultury Chrześcijańskiej w Ostrowie Wielkopolskim, rozpowszechnił konkursy fotograficzne, literackie, plastyczne, recytatorskie, założył „miniteatr”, który w swoim dorobku ma wielkie spektakle uliczne, m.in. Misterium Męki Pańskiej oraz Pochód Trzech Króli. Jako pierwszy ksiądz w historii miasta uhonorowany został tytułem Ostrowianin Roku (2014), laureat wyróżnienia Osobowość Ostrowskiej Kultury (2013). Wydał m.in. monografię Apostoł wielkiej dobroci oraz tomiki wierszy: Więźniowie nadziei i Stwórco czekania. Obecnie wikariusz parafii pw. Jana Chrzciciela Krotoszynie. Inicjator Marszu Świętych, Orszaku Króli, konkursów interdyscyplinarnych im. bł. Michała Kozala oraz Krotoszyńskich Rozważań Drogi Krzyżowej. Animator warsztatów teatralnych przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.
W miłej i nastrojowej atmosferze ksiądz czytał wiersze, opowiadał o ich przesłaniu i planach na przyszłość. Spotkanie wzbogacone było muzyką i śpiewem oraz krótkim wywiadem dotyczącym twórczości księdza Adama.
W spotkaniu uczestniczyło liczne grono emerytów i rencistów z gminy Łęka Opatowska a także jej przedstawiciele wójt Adam Kopis i sekretarz Małgorzata Gąszczak. Uczestnikiem spotkania był również ks. Rafał Grześkowiak – proboszcz parfii Łęka Opatowska.
Uczestnicy mogli również zakupić tomik poezji i otrzymać autograf.

Subskrybuj to źródło RSS

Polecane pozycje książkowe

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Gniew

Gniew

Gniew to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie, co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za...

Małe mroczne kłamstwa

Małe mroczne kłamstwa

Trzy wyznania. Dwóch kłamców. Jeden morderca. Troje bliskich sobie ludzi ukrywa przed sobą straszne tajemnice. Catrin Quinn przed trzema laty straciła w wypadku dwóch synów. Od tego czasu nie potrafi wrócić do równowagi....

Kapelusz na wodzie

Kapelusz na wodzie

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela,...

Klasa

Klasa

Kiedy po latach kontaktuje się z tobą kumpel z klasy, może to oznaczać tylko jedno – kłopoty. Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z...

Dynastia

Dynastia

Kiedy Johann Cornelius zaczynał, nie miał nic. Kiedy umierał, jego rodzina „wykroiła” sobie gigantyczną porcję Ameryki…  „Dynastia” - saga rodziny Corneliusów - to doskonała powieść obyczajowa o ludziach, którzy startowali od...

Powrót do Nałęczowa

Powrót do Nałęczowa

Annie wydaje się, że wszystko w życiu ma już zaplanowane. Wykonuje wolny zawód, który daje jej dużo satysfakcji, ma partnera, z którym tworzy bezpieczny i wygodny dla obu stron związek...

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Piękna Dalmacja Południowa, malowniczy Półwysep Pelješac, trzy siostry, trzy historie, trzy miłości. Czy można zapomnieć o zdradzie i niespełnionych obietnicach? Mówi się, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale czy takim...

Łatwopalni - trylogia

Łatwopalni - trylogia

Dolny Śląsk, poniemiecka przeszłość, spalona słońcem ziemia, intensywna, mieniąca się kolorami jesień i małe miasteczko u stóp gór. Tam przyjeżdża on, mężczyzna, który wciąż ucieka. Kiedyś wydarzyło się coś, przez co...