"Kto czyta książki, żyje podwójnie"  -  Umberto Eco

Gabriela Brzezińska

Gabriela Brzezińska

Gdzie jest dziś mały miś?

W poniedziałek 20 listopada 2017 r. na zaproszenie Biblioteki Publiocznej w sali widowiskowej Urzędu Gminy wystąpiła grupa teatralna z Krakowa Edu-Artis z przedstawieniem pt. „Gdzie jest dziś mały miś?”. Dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Łęce Opatowskiej z zaciekawieniem śledziły przygody pluszowego misia, który marzył o dotarciu do krainy zabaw – Pluszolandii. Pełen humoru występ wzbudził zainteresowanie dzieci, które chętnie brały udział w zabawach inicjowanych przez Misia i jego przyjaciół.

Spotkanie zorganizowane zostało z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego 2017

5 września 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie przy współpracy Szkoły Podstawowej w Siemianicach, zorganizowała Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane w drodze głosowania na tegoroczną lekturę. Czytanie odbyło się w sali znajdującej się przy Bibliotece w Siemianicach. Organizatorem oraz patronem ogólnopolskiej akcji jest Prezydent RP.
Wśród czytających znaleźli się mi. : przedstawiciel władz gminy – Pan wójt Adam Kopis, mieszkańcy gminy, uczniowie i nauczyciel ze szkoły w Siemianicach, a także pracownicy biblioteki. Oprawę muzyczną „wesela” zapewnił Pan Rafał Kaczmarzyk oraz uczniowie szkoły w Siemianicach. Wszystkim lektorom, chórzystom, Pani Dyrektor SP w Siemianicach oraz innym osobom, które pomagały w organizacji czytania serdecznie dziękujemy.
W czasie tegorocznej akcji odczytano fragmenty dramatu Wyspiańskiego, zainspirowanego prawdziwymi wydarzeniami – weselem poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele to odbyło się sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego

We wtorek 5 września 2017r. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie oraz Szkoła Podstawowa w Siemianicach organizują czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy na salę przy Bibliotece w Siemianicach o godzinie 9:30.

Odjazdowy Bibliotekarz

14 czerwca b.r. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie po raz pierwszy zorganizowała rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz sympatyków książek i rowerów w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.
Do współpracy biblioteka zaprosiła Szkołę Podstawową w Opatowie – uczniów klasy V wraz z wychowawczynią panią Elwirą Wielgosz oraz pana Krzysztofa Soboka doświadczonego rowerzystę, który stanął na czele rajdu.
Uczestnicy wycieczki wyposażeni w ozdobne chorągiewki wystartowali z placu Szkoły Podstawowej w Opatowie o godzinie 11:00. Trasa wynosiła 26 km i urozmaicona była kulturalno-poznawczymi przystankami.
Pierwszy postój odbył się w Siemianicach przy Szkole Podstawowej. Cykliści mogli zobaczyć tablicę upamiętniającą wkład hrabiego Aleksandra Szembeka w ustalaniu granicy polsko-niemieckiej pozostawiającej Siemianice w granicach Polski. Mogli też zagrać w gry na świeżym powietrzu.
Dzięki uprzejmości Leśnego Zakładu Doświadczalnego zapoznaliśmy się także z historią rodu Marii z Fredrów Szembekowej oraz zajrzeliśmy do wnętrza Pałacu Szembeków.
Następny przystanek zlokalizowany był na obszarze rezerwatu przyrody „Las Łęgowy” w Dolinie Pomianki w miejscowości Marianka Siemieńska gdzie na strudzonych rowerzystów w grillowniku „Darz Bór” czekało pieczenie kiełbasek, zimne napoje i zabawy z książką. Jadąc leśnymi dróżkami mogliśmy zobaczyć Kapliczkę p.w. Matki Boskiej Licheńskiej powstałą po 1920 r. (inicjatorem powstania był robotnik leśny), oraz stado koników polskich – Tarpanów.
Ostatni postój miał miejsce w Rakowie gdzie po Izbie Pamięci oprowadzała nas mieszkanka wsi pani Jadwiga Piszczałka. Zobaczyliśmy tam eksponaty związane z dawnym życiem i pracą ludzi na wsi (przedmioty codziennego użytku, meble) oraz wysłuchaliśmy ciekawych historii z życia tamtejszych mieszkańców.
Do mety rowerowej wycieczki dotarliśmy o godzinie 15:00 - zmęczeni ale w dobrych humorach i z apetytem na więcej.
Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za miłą atmosferę podczas „odjazdowej” imprezy!

Subskrybuj to źródło RSS

Polecane pozycje książkowe

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Gniew

Gniew

Gniew to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie, co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za...

Małe mroczne kłamstwa

Małe mroczne kłamstwa

Trzy wyznania. Dwóch kłamców. Jeden morderca. Troje bliskich sobie ludzi ukrywa przed sobą straszne tajemnice. Catrin Quinn przed trzema laty straciła w wypadku dwóch synów. Od tego czasu nie potrafi wrócić do równowagi....

Kapelusz na wodzie

Kapelusz na wodzie

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela,...

Klasa

Klasa

Kiedy po latach kontaktuje się z tobą kumpel z klasy, może to oznaczać tylko jedno – kłopoty. Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z...

Dynastia

Dynastia

Kiedy Johann Cornelius zaczynał, nie miał nic. Kiedy umierał, jego rodzina „wykroiła” sobie gigantyczną porcję Ameryki…  „Dynastia” - saga rodziny Corneliusów - to doskonała powieść obyczajowa o ludziach, którzy startowali od...

Powrót do Nałęczowa

Powrót do Nałęczowa

Annie wydaje się, że wszystko w życiu ma już zaplanowane. Wykonuje wolny zawód, który daje jej dużo satysfakcji, ma partnera, z którym tworzy bezpieczny i wygodny dla obu stron związek...

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Piękna Dalmacja Południowa, malowniczy Półwysep Pelješac, trzy siostry, trzy historie, trzy miłości. Czy można zapomnieć o zdradzie i niespełnionych obietnicach? Mówi się, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale czy takim...

Łatwopalni - trylogia

Łatwopalni - trylogia

Dolny Śląsk, poniemiecka przeszłość, spalona słońcem ziemia, intensywna, mieniąca się kolorami jesień i małe miasteczko u stóp gór. Tam przyjeżdża on, mężczyzna, który wciąż ucieka. Kiedyś wydarzyło się coś, przez co...