Logo
Wydrukuj tę stronę

Podsumowanie projektu Mała książka -wielki człowiek

Za nami pierwszy etap pilotażowego projektu Mała książka - wielki człowiek, w którym to nasza biblioteka brała udział.
Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” wzięliśmy udział w projekcie skierowanym do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.
Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla...” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu został uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Biblioteka w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie oraz filie znalazły się wśród 3,5 tys. placówek bibliotecznych z całej Polski, w których można było odebrać „Wyprawki Czytelnicze” dla trzylatków z rocznika 2015. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Natomiast w skali kraju biblioteki odwiedziło 30 tys. trzylatków, dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego.
W naszych placówkach bibliotecznych wydane zostały 24 wyprawki czytelnicze, a tym samym biblioteki zyskały tyleż nowych czytelników. Mamy nadzieję, że powstałe więzi dzieci z biblioteką i książką będą trwałe, przyniosą dzieciom same korzyści i zaowocują w przyszłości.

  • Czytany 1129 razy
Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie. Wszelkie prawa do treści zastrzeżone