bip logo glowne  Strona Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki

Super User

Super User

NARODOWE CZYTANIE „Quo vadis”

W piątek 2 września w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem pary prezydenckiej Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie zorganizowała Narodowe Czytanie. Była to druga edycja tej akcji zorganizowana na terenie naszej gminy. Czytanie odbyło się w parku przy Szkole Podstawowej w Opatowie.

W tegorocznej, piątej edycji czytano książkę „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, która została wybrana podczas internetowego głosowania. Wybór ten idealnie wpisał się w rocznicowe obchody 2016 roku – rok Henryka Sienkiewicza oraz rok obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

Czytanie miało charakter otwarty i mógł w nim wziąć udział każdy, ponadto w tym roku fragmentów „Quo vadis” wysłuchali uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół Ars Poetica z Opatowa.

Lektorami byli : Wójt Gminy Adam Kopis, Sekretarz Małgorzata Gąszczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowie Maria Haziak, Dyrektor Gimnazjum w Opatowie Anna Synowiec, druhna Agata Rybak, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Łęce Opatowskiej Zofia Kucharska oraz radny powiatowy Marek Kowalski.

 

NOC BIBLIOTEK w Opatowie

W piątek 10 czerwca 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie zorganizowano zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, u nas została zorganizowana po raz drugi. Tegoroczne hasło to : „Wolno czytać!” odnoszące się do wolnego wyboru czytelnika – czytanie powinno być naszym wyborem, możemy czytać to co chcemy, co nam się podoba, co nas porusza, co nam się przyda, co nas wzbogaca.

Spotkanie odbyło się w godz. 1830 – 2200, dzieci w tym czasie mogły wysłuchać opowiadania „Basia i wolność” brały też udział w różnych grach i zabawach mi. grały na kubeczkach, w kalambury, tańczyły, obejrzały film dla dzieci i młodzieży Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”, a na zakończenie dzięki sprzyjającej pogodzie puszczono chińskie lampiony.

 

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

25 maja 2016 r. w bibliotece w Opatowie i w Łęce Opatowskiej odbyły się spotkania z pisarzem Marcinem Pałaszem, w którym udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Jest on autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych.

Powieść „Sposób na Elfa” otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Autor ma w swoim dorobku pisarskim około 40 tytułów książek, z czego kilka opowiada o przygodach wspomnianego wyżej psa Elfa.

W czasie spotkania pan Marcin w pogodny i swobodny sposób przedstawiał dzieciom swoją twórczość, bohaterów i tematykę swoich książek. Barwnie opowiadał o zabawnych wydarzeniach ze swojego życia prywatnego, które stanowią inspirację do pisania kolejnych opowiadań.

Pisarz miał bardzo dobry kontakt z uczestnikami spotkania. Dzięki swojemu poczuciu humoru, zabawnym anegdotom, minom i gestom zyskał sympatię dzieci.

Na zakończenie spotkania autor chętnie i cierpliwie odpowiadał na zadawane pytania oraz podpisywał dzieciom swoje książki.

 

Pasowanie na czytelnika

10 i 12 maja 2016 r. w XIII Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek najmłodsi uczniowie klas Ia i Ib Szkoły Podstawowej w Opatowie i w Łęce Opatowskiej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Publicznej.

W zaczarowany świat książek wprowadziła dzieci Kierownik Filii Bibliotecznej w Łęce Opatowskiej Pani Ewa Kołek. Pierwszoklasiści zapoznali się z najważniejszymi punktami regulaminu korzystania z biblioteki, przypomnieli sobie w jaki sposób należy dbać o książki, a także wysłuchali zasad dotyczących poszanowania książek. Następnie uczniowie przedstawili krótką inscenizację na temat książek znajdujących się w bibliotece.

Punktem kulminacyjnym było uroczyste złożenie przysięgi i „pasowanie czarodziejską księgą” na czytelnika.

Na pamiątkę tego ważnego dnia każdy z pasowanych uczniów otrzymał dyplom i plakietkę oraz wypożyczył książeczkę.

 

Subskrybuj to źródło RSS

Polecane pozycje książkowe

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Gniew

Gniew

Gniew to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie, co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za...

Małe mroczne kłamstwa

Małe mroczne kłamstwa

Trzy wyznania. Dwóch kłamców. Jeden morderca. Troje bliskich sobie ludzi ukrywa przed sobą straszne tajemnice. Catrin Quinn przed trzema laty straciła w wypadku dwóch synów. Od tego czasu nie potrafi wrócić do równowagi....

Kapelusz na wodzie

Kapelusz na wodzie

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela,...

Klasa

Klasa

Kiedy po latach kontaktuje się z tobą kumpel z klasy, może to oznaczać tylko jedno – kłopoty. Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z...

Dynastia

Dynastia

Kiedy Johann Cornelius zaczynał, nie miał nic. Kiedy umierał, jego rodzina „wykroiła” sobie gigantyczną porcję Ameryki…  „Dynastia” - saga rodziny Corneliusów - to doskonała powieść obyczajowa o ludziach, którzy startowali od...

Powrót do Nałęczowa

Powrót do Nałęczowa

Annie wydaje się, że wszystko w życiu ma już zaplanowane. Wykonuje wolny zawód, który daje jej dużo satysfakcji, ma partnera, z którym tworzy bezpieczny i wygodny dla obu stron związek...

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Szukaj mnie wśród lawendy - trylogia

Piękna Dalmacja Południowa, malowniczy Półwysep Pelješac, trzy siostry, trzy historie, trzy miłości. Czy można zapomnieć o zdradzie i niespełnionych obietnicach? Mówi się, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale czy takim...

Łatwopalni - trylogia

Łatwopalni - trylogia

Dolny Śląsk, poniemiecka przeszłość, spalona słońcem ziemia, intensywna, mieniąca się kolorami jesień i małe miasteczko u stóp gór. Tam przyjeżdża on, mężczyzna, który wciąż ucieka. Kiedyś wydarzyło się coś, przez co...